Archiwum Cyfrowe – unikalny film kolorowy z Sobótką z lat 40
W poszukiwaniach różnych materiałów – zdjęciowych czy też dokumentów nieustannie towarzyszyło nam pytanie – czy oprócz obrazów statycznych jest gdzieś zachowany ruchomy obraz naszego miasta z dawnych lat? Co do tego nie mieliśmy raczej wątpliwości, biorąc pod uwagę znaczenie Sobótki, ale… gdzie go szukać? Tym razem, jak się okazało, pomogły dwie rzeczy – silnie rozwinięte, wewnętrzne pragnienie znalezienia takowego materiału (jakkolwiek mistycznie by to nie zabrzmiało) oraz praca z ludźmi – ciągłe rozmowy, prezentacja coraz większej ilości materiałów w sieci. To właśnie sprawiło, że pewnego dnia tego roku, jak gdyby nigdy nic i niemal jak na życzenie otrzymaliśmy informację, że jest możliwe udostępnienie nam archiwalnego filmu, na którym widać Sobótkę. Mało tego, jest to obraz barwny.
I oto właśnie ta sytuacja uzmysławia najlepiej, jak ważne są poszukiwania historii, ale i nasze apele, na które potem niektórzy decydują się zareagować bezprecedensowymi darami. To właśnie dzięki zaangażowaniu takich Osób prowadzone dotąd poszukiwania, własne znaleziska i koordynacja całego procesu pozyskania materiałów na rzecz miasta mają sens.
Dzięki Darczyńcom kolejny – ważny element – buduje układankę rozproszonej tożsamości miasteczka spod Ślęży. Innym zaś dajemy sygnał – wystarczy sięgnąć do swoich zbiorów, albumów, piwnic, strychów. Każdy ma swoją historię, nawet jeśli nie związaną z Sobótką. Czekamy na nie wszystkie w Bibliotece Publicznej|ŚOKSiR i w Muzeum Ślężańskim.
Prosimy o udostępnianie materiału i promocję Archiwum Cyfrowego. Im więcej osób dowie się o tej idei, tym większa szansa na dokonanie kolejnych odkryć.
Materiał został zaprezentowany „przedpremierowo” 10.10.2015 podczas wieczoru promującego nową książkę o mieście „Od Zobten do Sobótki”. Stanowi interesujące tło istniejącej literatury regionalnej, mimo iż liczy tylko ponad 3 minuty. Dziś ma swoją premierę w Internecie.
POLECAMY OGLĄDAĆ W POWIĘKSZONYM OKNIE
OPIS FILMU:
Unikalny fragment filmu archiwalnego niemieckiej rodziny pochodzącej z Jordanowa Śląskiego obrazuje sceny z jej życia. Materiał jest wkładem Ofiarodawców i odpowiedzią na działalność środowiskową Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce.
Ujęcia przedstawiają spędzanie wolnego czasu lub uroczystości rodzinnej w bliskiej Jordanowowi Sobótce/Zobten am Berge.
Film jest pierwszym, niepublikowanym wcześniej ruchomym obrazem pokazującym Sobótkę z okresu wojennego ok. 1941-1942 r. Unikalność wzmaga fakt, że jest to dokument kolorowy.
Materiał przedstawia:
– rodzinę spożywającą posiłek na istniejącym do dziś tarasie schroniska Blücherbaude (Dom Turysty Pod Wieżycą)
– spacer traktami leśnymi (najprawdopodobniej w okolicach przełęczy między Wieżycą a Gozdnicą)
– panoramiczne ujęcie z kierunku północnego w stronę północnego zachodu na Górkę (Gorkau/Rosalienthal) oraz Strzeblów (Ströbel) z widocznym kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kamieniołomami
– ponowne ujęcie rodziny podczas posiłku na tarasie schroniska „dolnego” z najazdem na szczyt Ślęży – odznacza się na nim jedynie sylwetka kościoła jeszcze bez znanego nam z powojennej historii masztu telewizyjnego. W tamtych czasach szczyt góry widoczny był z terenu schroniska, dziś przestrzeń tę zasłaniają wysokie drzewa. Rodzina je, wykorzystując zapewne zastawę, której ocalałe po wojnie części są obecnie przedmiotami kolekcjonerskimi
– fragment południowej, pierwotnej elewacji schroniska Blücherbaude z charakterystycznymi oknami oraz rodzinę podziwiającą panoramę leżącej u stóp góry Sobótki/Zobten. W ujęciu dominuje nad zachodnią zabudową miejską sylwetka kościoła pw. św. Jakuba, biegnący wzdłuż tzw. Promenade (An der Stadtmauer/al. św. Anny) mur miejski z bramą na teren parafii. Z lewej widoczny zadrzewiony teren cmentarza.
Oglądając materiał należy uwzględnić kontekst historyczny i datę stworzenia filmu. Sobótka/Zobten, jak większość niemieckich miast jest tu jeszcze miejscem spokoju, któremu dopiero za kilka lat przyjdzie zmierzyć się z nawałnicą wojny.
Dla lepszego poznania klimatu tamtego okresu i historii miasteczka zapraszamy do lektury książek regionalnych dostępnych w Muzeum Ślężańskim lub Bibliotece Publicznej|ŚOKSiR.
Fragment filmu udostępniono za zgodą Ofiarodawców w celach poznawczych – niekomercyjnych. Materiał stanowi własność Ofiarodawców.
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej tworzone jest przez Bibliotekę Publiczną w Ślężańskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji
Odwiedź nas na:
www.sobotka.archiwa.org
www.facebook.com/CyfroweArchiwumSobotki
www.soksir.sobotka.pl
Przyjmujemy zdjęcia, dokumenty, przeprowadzamy wywiady. Odtwarzaj z nami historię miasta i regionu. Kontakt: biblioteka@soksir.sobotka.pl
Oryginalny materiał nie zawiera ścieżki dźwiękowej.
https://www.youtube.com/watch?v=rqCSbyhVNhc