Ochrona Środowiska i Gospodarka Odpadami
- Udostępni aktualny harmonogram z podziałem na wszystkie kategorie opadów. Dla osób tradycyjnych harmonogram można wydrukować.
- Pozwali zamówić powiadomienia wg wskazanego tematu np. przypomnienie o wywozie wybranej kategorii odpadów, przypomnienia o płatnościach i inne aktualności związane z gospodarką komunalną.
- Powiadomienia i harmonogram będą odnosić się do konkretnego adresu, który wskaże użytkownik.
- Mapa z punktami zbiórek różnych nietypowych odpadów poprowadzi nas do najbliższego miejsca, w którym oddamy odpad nienadający się do zwykłej przydomowej segregacji. Na mapie znajdziemy również kontenery na odpady wielkogabarytowe.
- Mieszkańcy będą mogli ocenić prace firmy wywożącej, zgłosić nielegalne wysypisko lub inną nieprawidłowość związaną z czystością naszego otoczenia. Informacje zostaną przekierowane do właściwej jednostki, a użytkownik zostanie powiadomiony o statusie sprawy.
WARTO WIEDZIEĆ
W dbałości o nasze środowisko pojawiają się coraz to nowe przepisy, które wymagają właściwej segregacji. Od 1 stycznia 2020 r. za źle posortowane śmieci grozi wielokrotne podniesienie opłat. Dlatego warto mieć pod ręką system SEGREGO – w razie wątpliwości ułatwi nam w prawidłową segregację. Pomoże nam w tym wyszukiwarka „gdzie wyrzucić” oraz kompendium wiedzy „warto wiedzieć”, w którym znajdziemy naprawdę wiele ciekawych informacji.
🔶GMINA: http://hadlux.pl/?p=294
Zapraszamy do zapoznania się z broszurą: Jak postępować z odpadami w gminie Sobótka oraz jak ogrzewać dom nie niszcząc środowiska
Informacja o likwidacji tzw. gniazd do zbiórki odpadów komunalnych w miejscowościach letniskowych
Informujemy mieszkańców osiedli letniskowych na terenie gminy Sobótka, że likwidowane są tzw. gniazda do zbiórki odpadów komunalnych, które usytuowane są w różnych rejonach miejscowości letniskowych (Przemiłów, Sulistrowice, Sulistrowiczki i Strzegomiany). Każdy z właścicieli nieruchomości na terenie gminy, również właściciele nieruchomości letniskowych wykorzystywanych jedynie przez część roku, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ma obowiązek wyposażyć swoją nieruchomość w pojemnik do gromadzenia odpadów komunalnych. Przepisy odnośnie pojemników na odpady komunalne zostały szczegółowo określone w Rozdziale 3 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Sobótka przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w Sobótce nr XXII/166/16 z dnia 29 czerwca 2016 r., a w szczególności § 7 i 8, będącym aktem prawa miejscowego wydanym na podstawie w/w ustawy. Odpady z nieruchomości letniskowych odbierane będą z pojemników lub w przypadku odpadów selektywnie zbieranych z worków, wystawianych w dniach zgodnych z harmonogramem odbioru odpadów, udostępnionym na stronach Gminy Sobótka (https://www.sobotka.pl/miasto-i-gmina/ochrona-srodowiska-i-gospodarka-odpadami/). Każdy z właścicieli nieruchomości letniskowych, który korzystał do tej pory z pojemników (kontenerów) ogólnodostępnych na terenie miejscowości, powinien zaopatrzyć się w pojemnik do gromadzenia odpadów zmieszanych, worki do selektywnej zbiórki odpadów oraz kody na worki. Worki i kody dostępne są w siedzibie ZUK Hadlux przy ul. Warszawskiej 4 w Sobótce. W celu wydrukowania kodów kreskowych przypisanych do Państwa nieruchomości prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z pracownikami ZUK Hadlux pod nr tel. 71/316 23 35 lub drogą elektroniczną na e-mail: hadlux@data.pl. Worki i kody, po wcześniejszym zgłoszeniu, można odebrać po godzinach pracy ZUK Hadlux (7.00-15.00 od poniedziałku do piątku) w siedzibie na portierni.
Poniżej znajdziecie Państwo linki do deklaracje DO-1 DO-2 do pobrania,
informacje na temat segregacji odpadów i nowego systemu gospodarowania odpadami.
NOWE DRUKI DEKLARACJI O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI:
- DO-1 DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Sobótka, na których zamieszkują mieszkańcy
- DO-2 DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI dla właścicieli nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Sobótka, na których znajdują się domki letniskowe, lub inne nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku
Program dofinansowania wykonania podłączeń budynków do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej – kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej
Obowiązujące normy pojemników na odpady komunalne!
ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW!!!
Odpadów z tworzyw sztucznych nie należy spalać w domowych piecach czy kotłowniach, ponieważ w panujących tam warunkach rozkład termicznych spalanie tworzyw przebiega w zbyt niskiej temperaturze (180-500°C) i przy zbyt małym dostępie tlenu, w wyniku czego w obecności odpadów organicznych powstają szkodliwe dla zdrowia substancje, w tym rakotwórcze oraz zwiększa się emisja pyłów.
Odpady tworzyw sztucznych to cenny surowiec wtórny do recyklingu, z którego można wytworzyć nowe produkty (opakowania, meble ogrodowe, doniczki, słupki parkingowe itp.). Poprzez spalanie odpadów plastikowych w piecach domowych pozbawiamy się tych wartościowych surowców i zanieczyszczamy środowisko, w którym żyjemy.
W związku z rozpoczynającym się okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom, iż obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych.
Nie wolno spalać:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon,
- innych odpadów z gumy,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- styropianu,
- opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
- opakowań po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów,
- plastikowych toreb z polietylenu,
- ubrań,
- pampersów;
Spalanie odpadów z naruszeniem w/w przepisów jest wykroczeniem zagrożonym mandatem w wysokości do 500 zł, lub grzywną zasadzoną przez sąd do 5.000 zł, w skrajnych przypadkach może być nawet przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Zanieczyszczenia wytwarzane w czasie palenia śmieci powodują astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry, alergie pokarmowe, a nawet choroby nowotworowe. Spalając odpady w piecach trujemy więc siebie, sąsiadów, powietrze, wodę, glebę, a dodatkowo zwiększa się ryzyko zapalenia przewodów kominowych, a przez to i całego domu.
Jeżeli są Państwo świadkami spalania odpadów,
mogą Państwo zgłosić ten fakt na Policję!!!
NIE WYRZUCAJ ŚMIECI DO LASU!!!
PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH
Informujemy mieszkańców Gminy Sobótka, iż od 1 lipca 2013 roku na działce nr 375/1 obręb Strzegomiany (lokalizacja na mapie poniżej) funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.
Dni i godziny otwarcia (oprócz dni ustawowo wolnych od pracy):
Poniedziałek – piątek: 10-18
Sobota: 9-15
Mieszkańcy w ramach kwartalnej opłaty, którą wnoszą w zamian za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz z dowodem wpłaty lub kopią złożonej deklaracji oraz dowodem osobistym mogą wywieźć następujące odpady w określonych ilościach:
a) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – w każdej ilości,
b) zużyte baterie i akumulatory – w każdej ilości,
c) odpady budowlane i rozbiórkowe – nie więcej niż 500 kg raz na pół roku,
d) meble i inne odpady wielkogabarytowe – w każdej ilości,
e) zużyte opony, z wyłączeniem opon pochodzących z działalności gospodarczej i rolniczej – 4 szt. raz na pół roku,
f) przeterminowane leki i chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach – w każdej ilości,
g) odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek – w każdej ilości,
h) tekstylia w tym odzież – w każdej ilości,
i) bioodpady – w każdej ilości,
j) inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych – w każdej ilości,
k) papier i tektura – w każdej ilości,
l) metal – w każdej ilości,
m) tworzywa sztuczne – w każdej ilości,
n) szkło – w każdej ilości,
o) opakowania wielomateriałowe – w każdej ilości.
Przywiezione odpady muszą być posegregowane i złożone przez osoby je przywożące w miejscu wskazanym przez pracownika PSZOK-u. Na PSZOK nie będą przyjmowane zmieszane odpady komunalne.
REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE MIASTA I GMINY SOBÓTKA
W dniu 16 stycznia 2020 roku pod pozycją 513 w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego został opublikowany Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Sobótka. Regulamin jest aktem prawa miejscowego i zgodnie z art. 87 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi źródło powszechnie obowiązującego prawa na terenie gminy, na której rada go uchwaliła.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010) w regulaminie określone i uszczegółowione zostały wymagania oraz zasady związane z utrzymaniem czystości i porządku na terenie nieruchomości położonych w gminie Sobótka, dotyczą one:
1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:
- a) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz zużytych opon, a także odpadów zielonych,
- b) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,
- c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;
2) rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, przy uwzględnieniu:
- a) średniej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych bądź w innych źródłach,
- b) liczby osób korzystających z tych pojemników;
3) częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;
4) innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;
5) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;
6) wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;
7) wyznaczania obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.
Uchwała w sprawie Regulaminu utrzymania i czystości na terenie Miasta i Gminy Sobótka weszła w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, czyli 31 stycznia 2020 roku.
Link do publikacji: https://edzienniki.duw.pl/legalact/2020/513/
Kliknij poniżej aby znaleźć informacje dotyczące:
– Wydanych decyzji środowiskowych
– Oceny jakości wody w wodociągu sieciowym na terenie gminy
– Rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych
– Przedsiębiorstw posiadających zezwolenie na wywóz nieczystości ciekłych
– EKOPORTAL – Centrum Informacji o Środowisku
– Inne informacje z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej