Szlaki Piesze i Rowerowe
Szlaki piesze o różnym stopniu trudności łączące szczyty Ślęży, Wieżycy i stoki Raduni, zabytki i artefakty z odległej przeszłości – Masyw Ślęży to natura na wyciągnięcie ręki, tradycja sięgająca dawnych wieków, a przede wszystkim wspaniała przygoda!
szlak czerwony: PKP Sobótka – Ślęża – Łagiewniki
Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Sobótce, skąd zmierza w kierunku kościoła Św. Anny, mijając lapidarium na skwerze Anny Krywańskiej. Znajdziemy tutaj lwa romańskiego i grzyb, rzeźby przy kościele Św. Anny. Następnie szlak wiedzie koło stadionu miejskiego, przez Aleję Sław Kolarstwa i skwer biegacza i kieruje się w stronę kapliczki śródleśnej z 1714 r. Dalej wędrując czerwonym szlakiem dotrzemy do miejsca, w którym łączy się on ze szlakiem żółtym. W tym miejscu znajduje się apteka leśna, niegdyś apteka z medykantami ziół ślężańskiech (1925 r.). Stąd szlak czerwony i żółty prowadzą razem do Rozdroża pod Kamiennym Krzyżem. Te Rozdroże to krzyż waloński, oznaczenie poszukiwaczy kruszywa. Między leśną apteką a krzyżem znajduje się źródło Św. Jakuba. Stąd szlaki wiodą do rzeźby „Panny z rybą i niedźwiedzia”, a następnie obok Kamiennej Bramy pod Ruszyckie Skały. Następnie mijamy ostatni pierścień wałów kultowych i wchodzimy na szczyt Ślęży. Szlak określany również jako Droga Ślężan.
Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy szlak, kamienisty od rzeźby „Panny z rybą i niedźwiedziem” do Skał Husyckich i Złomiska.
Czas: 2-2,5 h
szlak czerwony od południa: Łagiewniki -Sulistrowice – Ślęża
Szlak przechodzi przez tamę na Zalewie Sulistrowickim i przecina osiedle sulistrowickie. Wiedzie w las, prowadząc bardzo ostro stokiem na Ślężę, przecina Rozdroże Holteia przy Trakcie Bolka . Następnie pnie się przez Ścieżkę pod Skałami, dociera do Świętego Żródełka – starożytnego miejsca kultu, skąd pnie się na szczyt Ślęży – wejście przy stacji telewizyjnej.
Stopień trudności szlaku – szlak krótki, trudny, wymagający, pnący się ostro do góry, stromy szczególnie od Rozdroża Holteia
Czas: 2h
szlak żółty: Sobótka (PKP) – Ślęża
Szlak rozpoczyna się przy stacji PKP w Sobótce, skąd prowadzi stokiem Gozdnicy do Przełęczy pod Wieżycą. Na Gozdnicy na wysokości 318 m. n. p. m. znajdziemy uroczysko i świątynię dumania. Stamtąd szlak prowadzi pod Dom Turysty „Pod Wieżycą” z ogrodem bajęd. Następnie zmierza na Wieżycę, gdzie na wysokości 415 m. n. p. m. znajduje się wieża widokowa. Stąd szlakiem wędrujemy przez Przełęcz Dębową, gdzie występuje endemiczna roślinność, wśród której spotkać można młode dęby wyglądające na stare drzewa. Tutaj znajduje się dąb związany z legendą o Piotrze Włostowicu, komesie wrocławskim i palatynie, którego przodkowie byli w posiadaniu połowy góry Ślęży. Następnie tą trasą od Dębowej Przełęczy wchodzimy na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną, przechodzimy przez szczyt Bartoszek do apteki leśniej, skąd połączony szlak żółty i czerwony wiodą na szczyt Ślęży.
Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy szlak, trudny przy podejściu pod Wieżycę
Czas: 2-2,5 h
szlak żółty: spacerowy od Tąpadeł – Ślęża
Szlak rozpoczyna się przy parkingu na Przełęczy Tąpadła, dość łagodnie prowadzi obok Skały z Nosem do Polany z Dębami, następnie prowadzi do granicy Rezerwatu „Góry Ślęży”, rezerwatem i Drogą Krzyżową prowadzi do Zbójnickich Skał. Następnie przecina wał kultowy i wiedzie na szczyt Ślęży.
Stopień trudności szlaku – bardzo łagodny, spacerowy szlak; przewyższenie terenu niespełna 400 m
Czas: ok. 1 h
szlak niebieski: PKP Sobótka Zachodnia – Ślęża
Szlak zaczyna się na stacji PKP w Sobótce Zachodniej i przez krótki odcinek prowadzi wspólnie ze szlakiem archeologicznym czarnego misia. Szlak prowadzi obok Jeziora Wyspowego w kamieniołomie, mija krzyż pokutny na skraju Strzeblowa, następnie prowadzi do Górki obok dawnego browaru, omija Zamek „Górka” i przechodzi w stronę zgrupowania dębów – pomników przyrody. Następnie szlak pnie się bardzo stromo północno-zachodnim stokiem Ślęży, omija Klasztorne Źródło, łączy się na krótkim odcinku z Drogą Piotra Włosta i zmierza na Bielskie Rozdroże. Z tego miejsca zaczyna się piąć bardzo ostro, stromo na Drogę pod Skałami, od niej przechodzi przez Skaliska, skąd prowadzi na szczyt Ślęży.
Stopień trudności szlaku – szlak bardzo trudny, wymagający; znajduje się na nim mniej atrakcji, co rekompensuje niezwykle ciekawa przyroda; występuje tutaj duża różnica terenu – przewyższenie pomiędzy stacją a szczytem w pionie wynosi 500 m.
Czas: 2-2,5 h
szlak niebieski: południowy; Radunia – Ślęża
Szlak schodzi z Raduni (rozpoczyna się w Jordanowie Śląskim), wiedzie przez Przełęcz Tąpadła, skąd południowo-zachodnim podnóżem wiedzie do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Skalna”, gdzie na turystów czekają bardzo ciekawe formacje skalne, ostańce. W okolicach Kazalnicy (Głowy) znajduje się skała ze ślężańską figurą NMP. Następnie szlak zmierza do Drogi Piotra Włosta, łączy się z odcinkiem archeologicznego szlaku czarnego niedźwiedzia, skąd prowadzi na Olbrzymki i przez Skalną Perć. Przechodzi wierzchem Zbójnickich skał i podchodzi pod wieżę obserwacyjną na Ślęży i obok kościoła, skąd schodzimy na polanę szczytową.
Stopień trudności szlaku – bardzo wymagający szlak, stroma i długa trasa, nie polecana przy niepogodzie dla niewprawionego turysty
Czas: 2-2,5 h
szlak czarny: prowadzący wokół Ślęży
Płaski, dookólny szlak zaczynający się przy Przełęczy pod Wieżycą, a kończący na Przełęczy Tąpadła. Biegnie pętlą wokół podnóży Masywu Ślęży. Jest to niezwykle interesujący szlak, od którego odchodzą różne odnogi i ścieżki boczne, prowadzące do ciekawych miejsc, w tym m.in. kamieniołom i Źródło Joanny, podnóża Kwarcowej Góry, można z niego dojść do dawnej zagrody bydła. Skręcając z niego w nieoznakowane, wyższe dukty można obejść Ślężę Traktem Bolka, albo wejść wyżej i obejść Rezerwat „Góry Ślęży” Ścieżką pod Skałami.
Stopień trudności szlaku – łatwy, dookólny szlak, który bezpośrednio nie wiedzie na Ślężę
Czas: 4-5 h dookoła
Szlak archeologiczny czerwonego niedźwiedzia – Kościół Św. Anny – Rezerwat archeologiczny w Będkowicach
Szlak zaczyna się przy kościele p. w. Św. Anny w Sobótce, prowadzi przez Rynek do kościoła p. w. Św. Jakuba Apostoła, a następnie przechodzi obok Muzeum Ślężańskiego im. Stanisława Dunajewskiego i zmierza do dębu koło hotelu Sobotel. Stamtąd, wspólnie z czerwonym szlakiem wiedzie do leśnej kapliczki. Następnie od wschodu okrąża Stolną i nad Strzegomianką wędruje przez cmentarzysko kurhanowe do Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach. Tutaj łączy się ze szlakiem archeologicznym czarnego niedźwiedzia. Razem od wschodu dość stromo kierują się na Ślężę, przez ślady dawnego grodu refugialnego, skąd dalej do Drogi Dzikiej Świni i skały Plasterki. Następnie szlaki łączą się Rozdrożu pod Kamieniem ze szlakiem żółtym i czerwonym i wiodą na szczyt Ślęży.
Stopień trudności szlaku – stosunkowo łatwy jednakże długi szlak, omija szczyty i wiedzie do rezerwatu
Czas: 3 h
Ścieżka przyrodnicza w Ślężańskim Parku Krajobrazowym
Oznakowanie zielony liśc na białym polu. Zabytkowy Park przy Centrum Szkolenia Wolontariatu Caritas w Sulistrowiczkach, Park Wenecja, źródełko, rezerwat Łąka Sulistrowicka, Przełęcz Tąpadła, rezerwat Skalna. Długość 5 km, czas przemarszu ok. 6 godz.
ścieżka dydaktyczna (przyrodniczo – leśna): przełęcz pod Wieżycą – źródło Anny – przełęcz pod Wieżycą,
Zaprojektowana w taki sposób, aby można było przyjemnie spędzić kilka godzin na łonie natury podziwiając jej piękno oraz liczne zagadnienia leśne, archeologiczne i geologiczne. Pokonanie całej trasy i zapoznanie się z poszczególnymi obiektami zajmuje około 4 godzin. Na odcinku blisko 7 km zlokalizowanych jest 12 przystanków.
Różnica wzniesień, jaką należy pokonać wynosi 300m /od 300m n.p.m. do 600 m n.p.m./. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza tam, gdzie trasa ścieżki biegnie wśród skał, bowiem śliskie i oblodzone kamienie mogą być bardzo niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Trasa została tak zaprojektowana, aby można było ją rozpocząć i zakończyć w tym samym miejscu
W celu zapewnienia odpoczynku na trasie wędrówki znajdziemy kilka miejsc, gdzie można usiąść i spożyć mały posiłek.
Mistrzowska Pętla
Trasa jest powtórzeniem trasy przygotowanej pod potrzeby Wyścigu kolarskiego rozegranego w ramach Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym
Przebieg trasy: Sobótka Sobotel, Strzegomiany, Będkowice, Sulistrowiczki, Przełęcz Tąpadła w prawo na Sady, Chwałków, Sobótka Zach, Sobótka Sobotel – 22,0 km
Niebieska trasa górska
Biegnie z Przełęczy pod Wieżycą w lewo, wokół Stolnej Góry, obok źródła Joanny, do Rozdroża Holteia, dalej w dół do Przełęczy Tąpadła. Stąd pieszym szlakiem czarnym do drogi asfaltowej gdzie po ok. 600 m skręca w prawo w drogę leśną do Bialskiego Rozdroża objeżdża Ślężę wokół, poprzez Przełęcz Dębową do szczytu Wieżycy i trawersem w lewo do szlaku czarnego i do miejsca startu. Oznakowanie w terenie jest bardzo dobre. Długość trasy 16 km
Pomarańczowa trasa górska
Trasa wycieczki poprowadzonej pn.-zach. stokami Ślęży jest nietrudna. Wiedzie szerokimi drogami, w sporej części po poziomnicy. Zjazdy są łatwe, a podjazdy niewielkie. Oznakowanie w terenie jest bardzo dobre. Rozpoczyna się na Przełęczy pod Wieżycą (Kamienne Siodło), biegnie w kierunku Sadów, stąd powraca do Sobótki (Przełęcz pod Wieżycą). Długość trasy 11 km.
KrossTrail Suliwoods
Nowa trasa tworzona dzięki wsparciu internautów w ramach projektu crowdfundingu. Dzięki wsparciu finansowemu od ludzi dobrej woli oraz kilku sponsorów powstaje jedno z lepszych miejsc do jeżdżenia na rowerze górskim dla całych rodzin! Z końcem kwietnia została oddana do użytku pierwsza pokazowa pętla singletrack. Więcej informacji na Facebook’u
ŚLĘŻAŃSKA DROGA ŚW. JAKUBA
Ślężańska Droga św. Jakuba jest nowym odcinkiem europejskiego szlaku pątniczego do Santiago de Compostela. Ale wiedzie on śladem dawnych traktów pątniczych i handlowych, nie omijając przy tym miejsc historycznie i kulturowo ważnych dla krainy u stóp Ślęży. Na trasie odkryjemy liczne obiekty sakralne i ślady świadczące o historycznym charakterze Drogi Ślężańskiej. Wśród nich dwie świątynie patrona pielgrzymów, świętego Jakuba Starszego, w Sobótce i Ujowie.
Szlak rozpoczyna swój bieg w miejscu niezwykłym, zwanym ‚kolebką Śląska’, na szczycie góry Ślęży. Jej pradawna nazwa – Slesie, Slense – z czasem stała się imieniem całej śląskiej krainy. Mijając kościół świętego Jakuba w Sobótce Ślężańska Droga św. Jakuba przecina dolinę Bystrzycy, by wśród pól Równiny Kostomłotów i lasami Wysoczyzny Średzkiej doprowadzić wędrowca w gościnne progi Środy Śląskiej. W tym mieście skarbów, dawnych winnic i praw, z których skorzystał średniowieczny Wrocław i Kraków, mamy możliwość kontynuacji wędrówki po innych trasach Camino de Santiago: polskiej drodze wzdłuż dawnej Via Regia i zachodnioeuropejskich szlakach świętego Jakuba. Trasę o długości 55 km ze Ślęży do Środy Śląskiej można pokonać w ciągu dwóch dni, korzystając z miejsc noclegowych dostępnych przy szlaku. Buen Camino!