29 sierpnia 2021
Joanna Paluchiewicz
Udostępnij

BIAŁA NIEDZIELA W SOBÓTCE

Zbadaj się, to nie boli‼
 
Chyba nie ma osoby, która nie zna stwierdzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Twierdzenie w teorii oczywiste, słyszymy o nim w radio i telewizji, czytamy w gazetach
i w Internecie, mówią o tym rodzice, przyjaciele, lekarze i my sami. W tym momencie nasuwa się refleksja: ile naszej praktyki w powyższej teorii? Mówiąc jeszcze inaczej, czy mój poziom wiedzy, świadomość zagrożenia różnych czynników ryzyka, które w efekcie mogą prowadzić do stanów chorobowych, skłaniają mnie wykonywania badań profilaktycznych? Czy korzystam z możliwości przebadania się bez skierowania, bez czekania w kolejce, jako sporego ułatwienia poprzez zaoszczędzenie czasu? Nie jest przecież tajemnicą, że niektórzy odkładają badania profilaktyczne na potem, bo trzeba iść do lekarza po skierowanie, następnie wykonać samo badanie i czekać na wyniki, a to wszystko rozciąga się w czasie. Chyba każdy z nas chociaż raz znalazł dla siebie taką lub podobną wymówkę. Nic w tym złego, że zwracamy uwagę na niezwykle szybko mijający czas, ale pamiętajmy, tyle ile TERAZ poświęcimy czasu na badania profilaktyczne, tyle później zaoszczędzimy na cały proces dochodzenia do zdrowia.
Na liście naszych obowiązków powinnyśmy dopisać badania profilaktyczne. Nie wystarczy dbać o swoje zdrowie poprzez wykonywanie czynności dnia codziennego, trzeba je jeszcze kontrolować. Poświęcimy na to zdecydowanie mniej czasu, niż w sytuacji, kiedy stan chorobowy będzie zaawansowany.
O potrzebie wykonania powyższych badań przekonuje nas Zarząd Powiatu Wrocławskiego, zachęcając do udziału w akcji profilaktycznej pn.: „Biała Niedziela
w Powiecie Wrocławskim” w najbliższą niedzielę, tj. 29.08 br. na terenie Stadionu Miejskiego w Sobótce. W godzinach 10.00 – 17.00 chętne osoby będą mogły skorzystać z: badań EKG
i ABI (wykonuje się je w celu potwierdzenia diagnozy przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych), badania spirometrycznego, dermatologicznego i gęstości krwi. Oferowane będą bezpłatne zajęcia edukacyjne z zakresu samobadania piersi i jąder z wykorzystaniem profesjonalnych fantomów. Wykwalifikowany personel medyczny przeprowadzi edukację zdrowotną pod kątem ryzyka zachorowania na chorobę niedokrwienną serca oraz zawału mięśnia sercowego. Będzie możliwość pomiaru ciśnienia krwi, tętna i saturacji, poziomu cholesterolu i glukozy oraz obliczania wskaźnika BMI i analiza składu ciała.
Inną propozycją w ramach działań profilaktycznych będzie okazja do zaszczepienia się przeciw COVID-19.
Poza tym: bezpłatne porady Rzecznika Praw Konsumentów, pomoc prawna, wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, możliwość zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku – Fundacja DKMS, znakowanie rowerów i inne.
 
PAMIĘTAJ! Od samego wykrycia choroby, często jest ważniejszy moment jej zdiagnozowania – im szybciej, tym większe szanse na wyleczenie i pełny powrót do zdrowia!