Dzień pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej 11/12 lipca
Dzień pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej – 11/12 lipca. Data ta to rocznica wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA przeprowadziła skoordynowany atak na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach kowelskim i łuckim, włodzimierskim, horochowskim. Korzystano z faktu gromadzenia się ludzi w kościołach w niedzielę 11 lipca.
Kisielin czy Poryck to jedne z najbardziej znanych miejsc pożogi. W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach, Ukraińcach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. W ustawie wyrażono też wdzięczność wobec tzw. Sprawiedliwych Ukraińców, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.
Zgodnie z lokalną statystyką, u początku polskiego osadnictwa w Gminie Sobótka 26% ludności pochodziło z Wołynia i Polesia, 24% z Małopolski, 8% z województwa lwowskiego, a 6% z Wileńszczyzny (pozostała grupa to inne rejony). 12 lipca o godz. 10.00 pod pomnikiem polskiego osadnictwa w Gminie Sobótka (al. św. Anny, k. cmentarza) złożymy wieńce oraz zaprosimy na spotkanie z dokumentalistą telewizyjnym, Panem Marcinem Bradke, który dokona wprowadzenia do projekcji filmu „Zamordowane dzieciństwo” z udziałem Stanisława Srokowskiego (materiał dzięki uprzejmości TVP Historia), wstęp bezpłatny, RCKS, ul. F. Chopina 25, godz. 14.00.
Obowiązują aktualne zasady sanitarno-epidemiologiczne.