25 lutego 2019
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

Generał Nil – projekcja specjalna filmu. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Generał Nil” – projekcja specjalna z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca 2019, godz. 18.00.
Kino „Ślęża” – Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej, ul. F. Chopina 25, Sobótka.

Bilety: 10 zł
Kasa RCKS czynna: środa-piątek: 12.00-15.00 i na 2 h przed seansem

https://www.filmweb.pl/film/Genera%C5%82+Nil-2009-470442/descs

Historia generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim „Nil”), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej . Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia.
Generał August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”, był dowódcą Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, stał także na czele organizacji NIE, przygotowanej do czynnego sprzeciwu wobec powojennego okupanta sowieckiego. Po wojnie i zesłaniu na Syberię, Fieldorf zmuszony jest podjąć grę z Urzędem Bezpieczeństwa. W filmie ukazano brawurowe sceny słynnej akcji AK, w której zlikwidowano dowódcę SS – Franza Kutscherę, jak również z wielką dozą realizmu pokazano okrutne metody przesłuchań i wymuszania zeznań na więźniach Urzędu Bezpieczeństwa.
[opis dystrybutora kino]

Rekonstrukcja ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, generała brygady Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”. Ten wielki polski patriota i znakomity dowódca kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej przez Niemców Warszawie, w tym brawurowym zamachem na dowódcę SS Franza Kutscherę. Opowieść o zapomnianym bohaterze rozpoczyna się w momencie jego powrotu z zesłania w głąb Związku Sowieckiego, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD w 1945 i kończy wykonaniem wyroku śmierci w mokotowskim więzieniu zimą 1953 roku.
[opis dystrybutora dvd]

Źródło: domena publiczna