Gminne uroczystości Święta Niepodległości w Sobótce
Na kartach historii naszej Ojczyzny znajdziemy wiele trudnych dla Polaków dat naznaczonych bólem, cierpieniem, przelewem krwi. Szczególne miejsce zajmuje data 11 listopada, kiedy świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zawdzięczamy ją naszym walecznym, dzielnym przodkom, którzy za wolność swojego ukochanego kraju, za wolność swoją i przyszłych pokoleń bez wahania oddali życie.
Mszą św. w intencji Ojczyzny i wspólnym wykonaniem Mazurka Dąbrowskiego w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Sobótce rozpoczęły się gminne uroczystości Święta Niepodległości. Przy ołtarzu honorową wartę pełnił I Pułk Strzelców Konnych i Artylerii im. ks. Józefa Poniatowskiego. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych i młodzieży z placówek edukacyjnych położonych na terenie gminy Sobótka, kombatantów, druhów i druhen z Ochotniczych Straży Pożarnych, a także 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak”.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli korowodem w stronę placu przy Urzędzie Miasta i Gminy, gdzie przy dźwiękach hymnu na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Burmistrz Mirosław Jarosz podkreślił w swoim przemówieniu, że musimy szanować naszą wolność, by nigdy jej nie utracić. Podziękował także wszystkim za przybycie i zaprosił do wspólne, radosnego świętowania oraz korzystania z atrakcji przygotowanych przez Ślężański Ośrodek Kultury.
I Pułk Strzelców Konnych i Artylerii przygotował historyczną rekonstrukcję, podczas której wykonał salwę honorową na cześć wolnej Polski, przybliżył słuchaczom i widzom jak wyglądały manewry na polu bitwy, a także częstował ciepłą zupą z kociołka, kawą i herbatą.
W tym samym czasie, w sali narad i ślubów w urzędzie, odbyła się prelekcja poświęcona „Polskości na Dolnym Śląsku przed 1945 r.”, a także projekcja filmu dokumentalnego o Wandzie Bibrowicz-Wislicenus, artystce specjalizującej się w tkactwie, projektowaniu i wykonywaniu gobelinów.
Następnie przeprowadzono dyktando dla dzieci i dorosłych, które jak się później okazało, nie należało do najłatwiejszych i wymagało od uczestników dobrej znajomości ojczystego języka.
Część artystyczną uświetniły występy młodych zdolnych artystów. Wysłuchać można było pięknego pianistycznego koncertu oraz urzekającego, wokalnego wykonania kilku patriotycznych utworów. W trakcie uroczystości rocznicowych goście mogli m.in. wykonać selfie z Romanem Zmorskim i Boguszem Stęczyńskim, skosztować śląskich pierników w kilku odsłonach, wykonać własną flagę i pamiątkowy kotylion, obejrzeć ekspozycję klocków pn. „Budująca Niepodległość i Wielka Wojna”, a także przekazać do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej najstarsze zdjęcia z dziejów Sobótki.
Wszystkich mieszkańców, którzy z różnych przyczyn nie mogli dołączyć do wspólnego celebrowania 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy do udziału w przyszłorocznych uroczystościach.