31 maja 2019
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

GNIEW – spotkanie autorskie z Marcinem Bradke i Stanisławem Srokowskim

Promocja książki. 31 maja 2019, godz. 18.00, Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej, ul. F. Chopina 25, Sobótka

Marcin Bradke – absolwent polonistyki, wieloletni dziennikarz TVP Wrocław, zawodowy lektor i prezenter.

Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych, jak choćby cykl „Prawdziwy koniec wojny”, filmy: „Breslau Rudolfa Tauera”, „Królowa Panoram” (o Panoramie Racławickiej), „Tak się nie godzi. Opowieść o Piotrze Bednarzu”, czy – najnowszego – opowiadającego o życiu i twórczości znanego pisarza, dramaturga i poety Stanisława Srokowskiego, zatytułowanego „Zamordowane dzieciństwo”. Warto również wspomnieć cykl fabularyzowanych programów, w których narratorem był prof. Bogusław Bednarek z wrocławskiej polonistyki – „Labirynty kultury” oraz, realizowanych we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” – „Pociągu do historii” i „Świadków historii”. Marcin Bradke  uhonorowany został tytułem Dziennikarza Roku (2011), należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka (wydanych przez „Ossolineum”).

W roku 2017 zadebiutował zbiorem opowiadań „Pies o żółtych oczach”, zaś na przełomie roku 2018/ 2019 powieścią „Gniew”.

O KSIĄŻCE:

To historia dziejąca się – z jednej strony – w pamiętnym roku 1968 we Wrocławiu, z drugiej zaś – na Kresach, w roku 1943. Oba te wątki spaja osoba głównego bohatera i jego adwersarza, za którymi ciągnie się mroczna historia sprzed lat. Obok postaci realnych mamy też postacie i sytuacje fantastyczne. Światy ludzi i duchów przeplatają się ze sobą, a siły nadprzyrodzone chętnie ingerują w ziemską rzeczywistość.

Wydawcą „Gniewu” jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, dramaturg, tłumacz, krytyk literacki, publicysta i nauczyciel akademicki.

Urodzony w roku 1936 we wsi Hnilcze w powiecie podhajeckim na Kresach był świadkiem rzezi dokonanej na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Po wojnie osiadł z rodziną na tzw. „Ziemiach Odzyskanych” – w Mieszkowicach w województwie szczecińskim. Absolwent polonistyki na WSP w Opolu. Debiutował w roku 1958 jako poeta i prozaik. Związany początkowo z Legnicą, a od roku 1968 – z Wrocławiem. W latach sześćdziesiątych współtworzył bohemę artystyczną naszego miasta. Krąg jego znajomych i przyjaciół stanowili, między innymi, Tymoteusz Karpowicz, Rafał Wojaczek, Henryk Worcell, Wojciech Jerzy Has, Zbyszek Cybulski, Jerzy Grotowski i Stanisław Dróżdż. Autor jedenastu tomików poetyckich, dziewiętnastu powieści, trzech zbiorów opowiadań, książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych i radiowych, scenariusza filmowego  (film Ryszarda Czekały „Przeklęta ziemia”) i biograficznej książki „Skandalista Wojaczek”. W roku 2016, na podstawie jego zbioru opowiadań „Nienawiść” powstał film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Wrocławianin i Kresowianin w jednej osobie.