Odsłonięcie Pomnika Twórców Ślężańskich z koncertem ARTRIO
UWAGA – nowa data wydarzenia
11 VIII 2019, godz. 18.00, Zieleniec pod akacjami
Wydarzenie odbywa się w ramach 620. rocznicy nadania praw miejskich Sobótce oraz Dni Ślęży 2019
W programie wydarzenia:
– malowanie akwarelami
– czytanie poezji regionalnej
– odsłonięcie pomnika
– przemówienia okolicznościowe
– koncert zespołu Artrio – harfa skrzypce wiolonczela
– konkurs z nagrodami książkowymi
– okolicznościowe karty pamiątkowe
Organizator: ŚOKSiR, Muzeum Ślężańskie
Pomnik pamięci Twórców ślężańskich. Stare/nowe miejsce w Sobótce.
#jakaśwnęka#cośtambyło#pomnikniemca#niewiemcoto#pomnikpoety#anacokomutopoczebne#atamcośjest – to najczęściej spotykane odpowiedzi na określenie zagubionego w konarach miejsca i zamkniętego latarnią od strony ulicy. Tak jednak było do niedawna.
W 2018 grupa lokalnych aktywistów kultury podjęła się przywrócenia temu miejscu ponownej roli w przestrzeni, przydając mu funkcję pamiątkową, edukacyjną, ozdobną, turystyczną i po prostu jego uporządkowania.
➡ Pomnik Pamięci Twórców Ślężańskich to hołd złożony ludziom różnych twórczych dziedzin takich jak: poezja, pisarstwo, malarstwo, grafika, fotografia, muzyka i in., którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć w Sobótce oraz w gminie Sobótka.
➡ Miejsce uznano za odpowiednie nieprzypadkowo, ponieważ do II wojny światowej był to pomnik Roberta Rößlera – XIX-wiecznego śląskiego poety, który był jednym z najwybitniejszych twórców poezji w dialekcie śląskim oraz pedagogiem. Pisał również o Ślęży i bywał w Sobótce.
Po wojnie jego odlane z brązu popiersie zlikwidowano.
Przez 80 lat „pomnikiem” był cokół. Obsadzono go roślinami, odgrodzony był drewnianym płotkiem. Zatracił swoją funkcję. Zniknął.
➡ Pomnik Pamięci Twórców Ślężańskich to odświeżone założenie terenowe z nową – symboliczną metaloplastyką oraz tabliczkami informacyjnymi: o przeszłości obiektu oraz jego współczesnej roli. Pomnik zawierał będzie dedykowaną stronę www, na której rozwijana będzie lista twórców naszego regionu.
Ewidencja twórczych ludzi pokaże ludzkie bogactwo miejsca pod Ślężą oraz będzie stanowić wizytówkę i listę dla osób zainteresowanych współpracą z przedstawicielem danej dziedziny.
Tablice będą zawierały ponadto kod QR z osadzoną recytacją wierszy.
Obiekt znajduje się blisko przystanku, dzięki czemu może stać się jednym z pierwszych miejsc wartym odwiedzenia przez turystę.
➡ Pomnik Pamięci Twórców Ślężańskich zostanie zwieńczony metalową lirą z zaznaczonym motywem Ślęży oraz opatrzony pamiątkową tabliczką.
Lira symbolizuje m.in. pieśń, muzykę, harmonię, miłość, przyjaźń, lirykę, poezję, taniec, mądrość, intelekt, realizm, umiarkowanie, obłaskawienie, kontemplację. Była w mitologii instrumentem bogów i herosów: Apollina, Hermesa, Orfeusza, muz: Terpsychory i Erato.
Symbolizm instrumentu ma uniwersalnie spajać bogactwo twórczości dwóch narodów zamieszkujących te tereny, dla których przedstawicieli ziemia ślężańska była i jest inspiracją w działaniach.
➡ Wykonane zostaną społeczne prace porządkowe: nawiezienie kamiennej podsypki, czyszczenie elementów kamiennych i ceglanych, prace ogólno-porządkowe, osadzenie metaloplastyki.
Inicjator akcji: Michał Hajdukiewicz
Wsparcie projektowe/grantowe: Jolanta Czaplińska/Stowarzyszenie „Ślężanie” – Lokalna Grupa Działania
Wsparcie techniczne: Jakub Zawada, Magdalena Sączawa-Szwedowska, Wojciech Franaszczuk, Katarzyna Miela, Magdalena Deląg
Koncepcja i wykonanie metaloplastyki: Justyna Karolina Gałązka, Arkadiusz Gaczewski
Wsparcie organizacyjne i merytoryczne: ŚOKSiR, Muzeum Ślężańskie, Gmina Sobótka, Magdalena Smolińska, prof. Wojciech Kunicki, Wojciech Fabisiak
W najbliższym czasie zostaną podjęte starania dotyczące przeniesienia latarni z osi pomnika.