27 listopada 2017
UMiG Sobótka
Udostępnij

O inicjatywie z Sobótki w warszawskiej „Zachęcie”

Projekt działania środowiskowego z Sobótki został doceniony przez kapitułę konkursu i zostanie zaprezentowany w Warszawie wraz z kilkunastoma z całej Polski. Choć w istocie „było pod górkę” i z dużą ilością schodów, to jedynie ze względu na takie właśnie usytuowanie miejsca sesji fotograficznej.

O czym mowa? O projekcie RAJOBRAZ z 2015 r. – sesji fotograficznej zainicjowanej przez ŚOKSiR w ramach animacji środowiskowej z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym i grupą Fototwórcy. Piękne otoczenie ośrodka, garderoba pełna barwnych strojów, powstała dzięki temu seria wyjątkowych zdjęć sprawiły, że dziewczęta rezydujące w Sobótce mogły poczuć się wyjątkowo, a niekiedy pierwszy raz uczestniczyć w sesji foto.
Mimo chłodu, lecz słonecznej pogody udało się wówczas stworzyć serię zdjęć prezentowaną potem podczas „Pod Ślężą Śpiewanie” i w holu budynku Urzędu Miasta i Gminy.

Uczestnikami akcji byli miłośnicy fotografii z Sobótki:

Adrianna Guzowska, Anna Rogalewska, Arkadiusz Kopiciński, Dariusz Wojtczyk, Jacek Niedzielski – niedziel, Paweł Młyński, Michał Hajdukiewicz. Modelkami były dziewczęta z MOW przy ul. Słonecznej w Sobótce.

Podczas konferencji w Warszawie Sobótkę reprezentować będzie p. Iwona Szydłowska, z-ca dyrektora ds. wychowawczych w MOW.
Konferencja dotyczy projektów artystycznych i projektów edukacji kulturalnej realizowanych z podopiecznymi Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i innych placówek o podobnym charakterze. Nasz projekt został wybrany jako jeden wraz z kilkunastoma z Polski w konkursie zgłoszeń. Więcej na stronie Zachęty:

https://zacheta.art.pl/pl/kalendarz/konferencja-sztuka-edukacji-projekty-kulturalne-dla-mlodziez

O projekcie:
RAJOBRAZ – sesja fotograficzna to krajobraz doskonalszy niż to, co dostrzegamy, jeśli rozglądamy się wokół tylko pobieżnie. Autorzy zdjęć wydobyli na wierzch baśniowy urok pałacowego budynku MOW i przyległych terenów, ale przede wszystkim uczynili z nich doskonałe tło dla pozujących modelek – mieszkanek Ośrodka. Uchwycenie czaru naturalnego otoczenia i pokazanie piękna dziewcząt było w tej sesji najważniejsze. Sesja zdjęciowa Fototwórców i MOW miała być i była formą animacji życia kulturalnego na terenie Sobótki, sposobem na wciągnięcie dwóch grup ludzi w realizację wspólnego celu, szansą na sprawdzenie się w pracy przed obiektywem (w przypadku modelek) i treningiem umiejętności dla fotografów.

Więcej w artykułach:
http://soksir.sobotka.pl/rajobraz-wernisaz-wystawy/
http://soksir.sobotka.pl/wernisaz-fototworcow-rajobraz/