24 marca 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Ponad 5 tys. zgłoszonych do 11. Panas Półmaratonu Ślężańskiego [WYWIAD]

Rozmowa z Antonim Stankiewiczem vice prezesem Klubu Biegacza w Sobótce, honorowym dyrektorem Półmaratonu Ślężańskiego.

Przed nami 11. Półmaraton Ślężański. Tysiące chętnych, skąd takie zainteresowanie zawodami?
Bieg ma niezwykle atrakcyjną i niełatwą trasę. Uczy pokory a po ukończeniu daje niezwykłą satysfakcję. To 11. edycja biegu. Przez te lata w Sobótce przebiegło półmaraton ponad 13 tys. osób. Prawie zawsze bardzo zadowolonych. Opinie tych ludzi zapewniają „marketing szeptany” Mówimy o biegu: „stworzony przez biegaczy dla biegaczy”. Uczestnik i jego komfort jest dla nas najważniejszy. Biegacze to czują i doceniają. Jako pierwsi wprowadziliśmy wiele innowacji uatrakcyjniających bieg i podnoszących jakość organizacji.

Podajmy kilka cyfr. Ilu uczestników zgłosiło się, do kiedy i gdzie można się zapisać?
Mamy rekord frekwencji – ponad 5000 zapisanych i opłaconych w tym prawie 1100 kobiet. Zapisy internetowe są zamknięte. Można będzie się jeszcze zapisać w biurze zawodów, które rozpoczyna pracę w piątek od godz. 16:00 w hali gimnazjum w Sobótce przy ul. Świdnickiej 20a.

Koszt uczestnictwa?
Teraz 150zł. Do 22 marca 90zł. Na początku zapisów w październiku 2017 – 40zł.

Więcej informacji na stronie: http://www.polmaratonslezanski.pl/

Jakie nowości przygotowaliście Państwo w tym roku?
Rozwijamy pomysł na klasyfikację OPEN dodatkowej klasyfikacji wg współczynników WMA (Światowej Federacji Weteranów Lekkiej Atletyki). Przeliczniki są starannie opracowane i ciągle aktualizowane oddzielnie dla każdego rocznika i pozwalają porównywać jakość rezultatów bez względu na wiek! Taką klasyfikację jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy w naszym półmaratonie podczas ostatniego 10. PANAS Półmaratonu Ślężańskiego. Teraz Prezes Firmy Krzysztof Wieczorkowski ufundował puchary dla sześciu najlepszych pań i  sześciu najlepszych panów w tej klasyfikacji. Nieprawdą jest spotykana często opinia sfrustrowanych młodych biegaczy, że ta klasyfikacja faworyzuje starszych. W tym roku elementem numeru startowego jest odrywany kupon do losowania nagród. Znacznie usprawni i atrakcyjni to losowanie nagród.

Dla Klubu Biegacza z Sobótki Półmaraton to wielkie wyzwanie sportowe i logistyczne. Ile osób zaangażowanych jest w przygotowania?
Cały Klub i ich rodziny. Dużo członków klubu startuje wiec prosi swoje rodziny o pomoc. Do wszystkich prac angażujemy ok. 160 osób.

Plany sportowe Klubu Biegacza związane z 11. Półmaratonem. Miejsce na podium?
Chcemy powalczyć w klasyfikacji drużynowej. Czołowi nasi biegacze to Radosław Puchała, Wojciech Franaszczuk, Mariusz Kupczak, Krystian Ogły, Łukasz Piskorz. Stać ich na czas w granicach 1:20. W kategorii 70-latków naszym faworytem jest Heniu Załęski, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Maratonie. Ostatnio wygrał w swojej kategorii półmaraton w Tel Avivie.

Dziękuję za rozmowę.

 

KILKA INFORMACJI O BIEGU

Organizatorami biegu są: Miasto i Gmina Sobótka; Klub Biegacza Sobótka; Ślężański Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sobótce; Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu.

Czas i miejsce: 24 marca 2018 (sobota), start o godz. 11:00 w Rynku, w Sobótce, powiat wrocławski.

Trasa: 21,0975 km – atest. Nawierzchnia asfaltowa. Oznaczenia trasy co 1 km pionowymi znakami. Trasa prowadzi drogami asfaltowymi wokół Góry Ślęży; Sobótka – Strzegomiany – Będkowice – Sulistrowiczki – Przełęcz Tąpadła – Sady – Sobótka Zachodnia – Sobótka.

Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem trasy – 208 m.

Start: Rynek w Sobótce.

Meta: Obok sali sportowej Gimnazjum Gminnego w Sobótce.