12 września 2016
UMiG Sobótka
Udostępnij

Relacja Kresowych uroczystości w Świątnikach 2016

VI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów w Świątnikach: hołd Cichociemnym, apel poległych, wspomnienie bł. ks. Bukowińskiego i modlitwa za wielką rodzinę kresową.

Na szóste już świątnickie spotkanie Kresowiaków przyjechali jak zwykle miłośnicy wschodnich ziem przedwojennej Rzeczypospolitej, spotykając się znów wokół słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Bolesnej, który przywieźli do Świątnik repatrianci z Niewirkowa na Wołyniu.

Tegoroczną ideą organizatorów było upamiętnienie „Cichociemnych”, komandosów Polskich Sił Zbrojnych, dowódców partyzanckich oddziałów na Kresach, m.in. przez odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którą poświęcił abp Józef Kupny.

Zwieńczeniem dwudniowego spotkania była Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego. Gościem spotkania i współcelebransem był ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który wspominał m.in. pierwszego beatyfikowanego kapelana zesłańców.

Ks. Isakowicz-Zalewski wspomniał, że chorowity jeszcze jako kleryk kapłan spędził 13 lat i 5 miesięcy w więzieniach i łagrach, gdzie potajemnie nauczał katechizmu i historii Polski. W 1954 r. zesłany do Karagandy z obowiązkiem podjęcia pracy stróża także prowadził tam tajne duszpasterstwo wśród Polaków, Rosjan Ukraińców i Niemców. Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r.

Gospodarz spotkania, ks. Zbigniew Słobodecki nawiązał w kazaniu do przesłania papieża Franciszka, wypowiedzianego podczas ŚDM w Polsce, które wzywa wszystkich, a szczególnie młodych do poznania i pamiętania o historii i przeszłości swoich najbliższych.Świątnickim spotkaniom w szczególny sposób patronuje Matka Boża Bolesna, świątnicko-niewirkowska.

Podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej „Cichociemnych”, żołnierzy i dowódców partyzanckich oddziałów kresowych, komandosów Polskich Sił Zbrojnych, poproszono o głos prof. Henryka Słowińskiego, który walczył w oddziałach partyzanckich AK pod dowództwem kpt. Władysława Kochańskiego ps. „Bomba”. O Cichociemnych w Świątnikach była także mowa podczas konferencji.

Elitarna jednostka żołnierzy, wyszkolonych w Wielkiej Brytanii, których zawołaniem było: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”. Przerzuceni na ziemie wschodnie organizowali oddziały partyzanckie, konsolidowali oddziały, szkolili żołnierzy, którzy zaciągali się mając czasem kilkanaście lat. Brawurowo walczący, dbali o swoich żołnierzy, starając się przekazać im jak najwięcej ze swojego doświadczenia

Ci, którzy przeżyli wojnę, zamiast świętować poddani zostali prześladowaniom i torturom w komunistycznym państwie.

Na spotkanie przybyli goście z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy.

Spotkanie, które łączy ponad podziałami, zorganizowało Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, przy wsparciu Środowiska Wrocławskiego 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach.

[sz-gplus-post url=”https://plus.google.com/+KrzysztofTatrocki/posts/SkSnAX3xomW” align=”center” /]

Zobacz galerię:

Źródło: Radio Rodzina, fot. Fot. Paweł Siciński