1 marca 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Sobótka uczciła Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pomimo siarczystego mrozu pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Armii Krajowej zgromadzili się reprezentanci gminnych szkół, poczty sztandarowe, przedstawiciele UMiG Sobótka oraz mieszkańcy Sobótki.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. W imieniu gminy głos zabrał Jacek Ostrowski, kierownik Referatu Oświaty (Tekst przemówienia podajemy poniżej – red.), odczytany  został również Apel Pamięci. Następnie pod pomnikiem Rotmistrz Pileckiego uczniowie złożyli wiązanki kwiatów. Uroczystość poprowadził kierownik gminnej biblioteki Michał Hajdukiewicz, który na koniec spotkania zaprosił zebranych na gorącą herbatę do Schroniska Pod Wieżycą, zachęcał także do wzięcia udziału w kolejnych patriotycznych wydarzeniach w Sobótce, majowych Dniach z Rotmistrzem Pileckim i sierpniowym Biegu Niezłomnych.

Przypomnijmy, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe ustanowiono w 2010 roku i poświęcone oddaniu hołdu żołnierzom z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

 

Przemówienie Jacka Ostrowskiego, kierownika Referatu Oświaty:

Najnowsza historia Polski pokazuje dobitnie, że jesteśmy narodem niezłomnym i wyklętym.

Niezłomnym, bo świadczą o tym powstania: kościuszkowskie, listopadowe,  styczniowe, wielkopolskie, powstania śląskie, powstanie warszawskie i wiele innych zbrojnych zrywów, o których dowiadujemy się teraz w wolnej Polsce. Świadczą one niezbicie o niezłomnym charakterze Polaków w walce o wolność. Wyklęci, bo prawda historyczna i moralna jest nie do przyjęcia przez wielu możnych i wielkich tego świata.

Przypomnijmy, że tylko Polska została zaatakowana we wrześniu 1939 r. przez dwa wielkie mocarstwa,  a żołnierze września mimo to podjęli zbrojną walkę i stawili opór. Po przegranej kampanii wrześniowej walczyli na frontach całego świata z niemieckim okupantem. Przypomnijmy bitwę o Monte Casino, walki pod Tobrukiem, Bitwę o Anglię itd. Tylko polskich oficerów rozstrzelano masowo  w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie.

To rząd polski w Londynie jako pierwszy na świecie, w grudniu 1942 roku poinformował w nocie dyplomatycznej  ówczesnego ministra spraw zagranicznych Raczyńskiego o tym, co Niemcy robią z cywilną ludnością na okupowanych ziemiach polskich. Poinformował również o niemieckich obozach śmierci w Auschwitz i Birkenau na podstawie raportów Pileckiego i Karskiego. Świat milczał.

Ewenementem w świecie było powstanie warszawskie. Oto dwóch śmiertelnych wrogów: ZSRR i III Rzesza współdziałają celem jego stłumienia. Jedni mordują miasto, drudzy po drugiej stronie Wisły cierpliwie czekają na dokończenie dzieła. Świat patrzył i milczał.

W latach 1945 – 1956 w Polsce trwa wojna, wojna żołnierzy wyklętych o wolną Polskę. W tym czasie zapełniają się więzienia, polscy patrioci wywożeni są na Sybir do gułagu.

Celem tych działań jest ukształtowanie w nowej PRL-owskiej rzeczywistości Polaka – robotnika. Człowieka, na którego świat patrzył z pogardą i wyższością, ale to ten polski „robol” w 1980 roku zadziwił świat. To on – prostaczek – który nie umiał się wysłowić, bierze do ręki pisak i na tekturze z pudła pisze 21 postulatów – które dziś przez UNESCO są uważane za dziedzictwo kulturowe świata – przyczynia się walnie do bezkrwawego upadku wielkiego mocarstwa.

To ta pogarda i wykluczenie ukształtowało charakter polskiego duchownego, który został potem papieżem.

Dziś w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jesteśmy tu po to, aby głośno o tym powiedzieć.