Wernisaż artystyczny „Horyzont Zdarzeń” w RCKS
Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż artystyczny pt. „Horyzont Zdarzeń”, czyli astrofizyka na płótnie i w nutach.
Horyzont zdarzeń to szczególne miejsce w kosmosie. Szczególna jest również wystawa pod tym tytułem, na której wernisaż zaprasza Ślężański Ośrodek Kultury. Czasoprzestrzeń zawieszona pomiędzy duchem, a materią to połączenie zagadnień mistycznych i astrofizycznych. Horyzont zdarzeń z jednej strony oznacza sferę, która otacza czarną dziurę i oddziela obserwatora od zdarzenia, do którego pojęcia i poznania ten nigdy nie dotrze, a z drugiej może być metaforą opuszczania świata, znikania, będącego jedynie przechodzeniem do innego wymiaru.
W ten sposób – jako próbę zmierzenia się z tematem utraty bliskiej osoby– tytuł wystawy zinterpretowali artyści: troje malarzy i muzyk. Sztuka jest tu wykorzystana jako forma terapii, jako pole ekspresji trudnych emocji, często nie dających się wyrazić słowami. Pustka w sercu i przestrzeń pełna przedmiotów i wspomnień przypomina tytułowy horyzont zdarzeń, który przenosi ukochaną osobę w wymiar, do którego nie mamy wejścia. Przynajmniej na razie. A my sami, jako obserwatorzy, bez których sam horyzont zdarzeń nie ma prawa bytu, stoimy bezsilnie, nie posiadając wiedzy o tym co będzie i nie mając możliwości zatrzymania biegu zdarzeń.
Na wernisaż, który odbędzie się 10 września oraz na późniejszą wystawę prac zapraszają:
Izabela Dąbrowska – częstochowianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru. W 2014 roku ukończyła filologię germańską o specjalności kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim a w 2017 roku Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby . Głównym tematem jej twórczości są akty kobiece, motywy przyrodnicze oraz sytuacyjne, gdzie z upodobaniem łączy geometryczne bryły z figuratywnymi postaciami ludzi i zwierząt. Jest mocno związana z naturą, na której łonie stara się spędzać jak najwięcej czasu. Te momenty pomagają jej wyciszyć się, nabrać dystansu do codziennych spraw i otworzyć się na to, co nowe.
Magdalena Mędzkiewicz – jest malarką urodzoną we Wrocławiu w 1986 r. Po ukończeniu studiów filologicznych podróżowała po Europie w poszukiwaniu inspiracji. W 2015 r., rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby, które ukończyła z wyróżnieniem. Aktualnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. W jej malarstwie pojawiają się motywy miast, podróży oraz abstrakcyjnych pejzaży. Związana z globalizacją, idea życia miejskiego oraz współczesnej wolności i egzystencji od zawsze ją fascynowała. Tworzy również murale oraz szeroko pojęty streetart.
Arkadiusz Ruszczyk – Urodzony w 1991r. W 2015 otrzymał tytuł mgr inż. Architekta Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni dr hab. Anny Kramm na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2017 rozpoczął studia magisterskie w tym samym kierunku. Ukończył je w 2019. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Inspiruje go natura oraz proza i charakter życia w mieście – zależności oraz relacje międzyludzkie, ubrane w metaforę kosmosu. Odnosi się do stereotypów oraz społecznej oceny.
Robert Ściubilecki – to częstochowski gitarzysta jazzowy urodzony w 1988r. obecnie tworzący i mieszkający we Wrocławiu . Mieszkając w Częstochowie grał na festiwalach, nocach kulturalnych, w teatrach, pubach i supportował znanych muzyków. W 2016 rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku Gitara Jazzowa. Został laureatem konkursu na najlepszy cover utworu Pata Methenego. Od lat zajmuje się aktywnością sceniczną oraz nauczaniem gry na gitarze a obecnie pracuje również intensywnie nad autorskimi kompozycjami z udziałem muzyków z całego świata.
Podczas wydarzenia obowiązują normy sanitarno-epidemiologiczne.
Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. F. Chopina 25, Sobótka
10 września 2021, godz. 19.00
Wstęp bezpłatny