23 grudnia 2019
UMiG Sobótka
Udostępnij

W blasku odblasku

W okresie jesienno-zimowym szybciej zapada zmrok, co negatywnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza najmłodszych. Tylko część z nich posiada odblaski. Choć kosztują one niewiele, pozwalają nawet kilkakrotnie zwiększyć widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Jednak, aby „odblaskowe” działania były skuteczne, powinny iść w parze z edukacją.

Zgodnie z przepisami, każdy pieszy, poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask. Choć obowiązek ten dotyczy osób w każdym wieku, warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci, które poruszają się na drodze.

Odblaski to podstawa

Szacuje się, że pieszy, który ma na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny dla kierowcy z odległości ok. 150m. Bez nich dystans ten skraca się do zaledwie ok. 20m.

Dbając o bezpieczeństwo dziecka, które po zmroku wraca z opiekunem, np. ze szkoły, należy wyposażyć je w jasne ubranie z elementami odblaskowymi (kurtkę, czapkę czy buty). Dobrym pomysłem będzie też zakup odblaskowej kamizelki, którą można założyć na wierzch ubrania, czy też odblaskowych breloczków, opasek, woreczków, naklejek, smyczy, a także szelek. Choć dla dzieci liczy się głównie wygląd odblasków, dla ich opiekunów najważniejsze powinno być ich prawidłowe umiejscowienie.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Bezpiecznie jest posiadać dwa elementy odblaskowe jeden z przodu i drugi z tyłu lub stosować takie rodzaje odblasków, które widać z obydwu stron sylwetki np. opaski odblaskowe. 

Istotną rolę odgrywa również prawidłowe oznaczenie jednośladów. Większość z nich posiada przednie i tylnie odblaski. Ponadto, jeżeli rowerzysta porusza się po zmroku, należy wyposażyć go w dodatkowe oświetlenie.

Edukacja od dziecka

Warto poświęcić czas, aby poprzez zabawę przekazać dzieciom najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem na drodze. W taki sposób pociechy szybciej zapamiętują przekazywane im informacje.

Dobrym pomysłem jest również zaproszenie przedstawiciela policji na zajęcia do przedszkola czy szkoły dziecka, w ramach kampanii edukacyjnej. Jeżeli dopisuje pogoda, na boisku szkolnym można dodatkowo zaplanować zajęcia rowerowe. Podczas tego typu spotkań dzieci otrzymają nie tylko sporą dawkę wiedzy dostosowanej do ich wieku, ale również przydatne gadżety (kamizelki, elementy odblaskowe od organizatorów i partnerów, materiały edukacyjne).

Dobry przykład

Działania z udziałem ekspertów i rówieśników pozwalają maluchom łatwiej przyswoić potrzebne informacje. Pracownicy KRUS na szkoleniach dla rolników, pogadankach z dziećmi i akcjach w terenie, nieodpłatnie przekazują uczestnikom materiały odblaskowe: kamizelki, opaski, worki, zawieszki – zachęcając do ich używania.

Warto pamiętać jednak, że dzieci czerpią przykład przede wszystkim z zachowań dorosłych, obserwując ich reakcje w danej sytuacji. Dlatego to oni powinni świecić dla nich przykładem.

Używanie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a widoczność jest gorsza, może uratować nasze życie. Dlatego też noszenie odblasków przez pieszych powinno stać się nawykiem, modą oraz trendem do naśladowania i propagowania.

Informacje pochodzą ze stron:

www.olesnica.policja.gov.pl

www.bezpiecznedziecko.eu

www.gazetaregionalna.com

Sybilla Gancarek

Specjalista

ZPRO OR KRUS we Wrocławiu