„Zestaw kilku reportaży” wernisaż fotografii Szymona Barylskiego w RCKS
Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż fotografii reportażowych Szymona Barylskiego – mieszkającego w Irlandii sobótczanina, nagradzanego międzynarodowymi wyróżnieniami.
„Zestaw kilku reportaży” – 2 października 2020, godz.: 18.00; galeria Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej, ul. F. Chopina 25
Szymon Barylski – Urodziłem się w 1984 roku. Jestem wolnym strzelcem mieszkającym w Irlandii. Fotografia to moja pasja, którą stale rozwijam. Zajmuję się fotografią dokumentalną i fotoreportażem. W swojej pracy skupiam się na kwestiach społecznych i prawach człowieka. Fotografowanie jest dla mnie narzędziem poszukiwania i poznawania świata. Staram się opowiedzieć historię i pokazać ją w sposób bezpośredni. Człowiek jest niewyczerpanym tematem i źródłem inspiracji. Podróżując, spotykam ludzi; dzięki temu tworzę obraz swojej relacji z nimi. Poznanie otoczenia, w którym fotografuję, pozwala mi stworzyć kadry emocjonalne i przekonujące. Uważam, że nie można dobrze sfotografować czegoś, czego się nie zna, dlatego do każdego projektu przygotowuję się indywidualnie, rzeczowo, zagłębiając się w prasę i internet. Następnie szukam natchnienia w zdjęciach innych fotografów oraz w rozmowach, co owocuje prawdziwymi obrazami. Moja własna narracja objawiająca się w fotografiach jest jednocześnie bardzo osobista i zarazem powszechna. Myślę, że wielu ludzi może identyfikować się z moimi pracami.
O prezentowanych fotografiach:
Uciekając przed śmiercią.
Obóz uchodźców w Idomeni na granicy Grecko- Macedońskiej, do którego przebywają tysiące imigrantów, głównie Syryjczycy.
Zapomniani
W 2015 (2072) roku Nepal został zniszczony przez dwa potężne trzęsienia ziemi. Pierwsze o sile 7,8 w skali Richtera nastąpiło 25 kwietnia, kolejne 17 dni później 12 maja. Trzęsienia spowodowały śmierć prawie 9 tysięcy osób, zostało zniszczonych ponad 600,000 domów.
Rohingya
Rohingya są często opisywani jako ‘najbardziej prześladowana mniejszość na świecie. Przez kilka dekad dyskryminacja, przemoc i nadużycie praw człowieka przez podmioty państwowe i niepaństwowe doprowadziło setki tysięcy Rohingya do opuszczenia kraju i szukania schronienia w innym miejscu.
Rytuał
Jerozolima jest miastem trzech religii, Ściana Płaczu to święte miejsce żydów, pielgrzymka do Mekki jest obowiązkiem każdego muzułmanina. Bazylikę Grobu Pańskiego odwiedzają chrześcijanie a hindusi mają swoje Benares to niezwykle interesujące i jedno z wyjątkowych miejsc w Indiach. Historyczne miasto liczące około 1,5 miliona mieszkańców położone jest
nad świętą Varanasi – znane jako rzeką Ganges (Ganga). Oprócz milionów pielgrzymów, którzy przybywają tutaj każdego dnia, aby zanurzyć się w oczyszczającej z grzechów wodzie, miejsce to odwiedza tysiące turystów.
Więcej o artyście: http://www.szymonbarylski.com