Fajne spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską
Miłe spotkanie to było, a zamiast kwiatów dla autorki widzowie przynieśli karmę dla zwierząt.
13 czerwca przyjechała do Sobótki na swój wieczór literacki Agnieszka Lingas-Łoniewska.
Naprawdę sympatyczna autorka ponad 20 już powieści o tematyce obyczajowej i sensacyjnej. Pisząc te słowa nie chcemy się przymilać. Po prostu tak jest, że jak w życiu tak i na wszelkiego rodzaju spotkaniach czuje się, czy chce się kogoś słuchać lub nie. Pani Agnieszka mimo napiętego grafiku spotkań rzuciła przybyłym na spotkanie czytelnikom wyzwanie uśmiechem i humorem. Chętni mogli zaopatrzyć się w książki, ale przede wszystkim posłuchać o życiu autorki i jej interesująco rozwijającej się karierze pisarskiej. Padło dużo ciekawych przemyśleń i odpowiedzi na równie dużo pytań od publiczności. Poruszono takie sprawy jak – porzucanie pracy w korporacji na rzecz pisania, wiarygodne kreowanie postaci, osadzanie akcji (autorka również nawiązała w swej twórczości do Ślęży), konsultowanie detali akcji ze specjalistami różnych dziedzin nauki, wplatanie muzyki w fabułę. Dociekaliśmy sposobów na wiarygodną kreację nazwisk bohaterów książek, meandrów projektowania okładek, stanowiska pisarki w sprawie jednolitej ceny książki, kulisów pracy z wydawnictwami, planów twórczych, rad dla piszących, z których najważniejszymi okazały się: codzienne pisanie i namiętne czytanie, oraz o to – kogo warto dzisiaj czytać?
Spotkanie wypełnione pozytywną atmosferą, konkretami z życia i pracy polskiej pisarki było możliwe dzięki akcji Rozczytana Aglomeracja i jej organizatorowi – Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Inicjatywa ta w poprzednich edycjach dała możliwość goszczenia w Sobótce również innych twórców literatury, w tym m.in. Grahama Mastertona, Tomasza Duszyńskiego czy Marcina Pałasza. Spotkanie ze względów organizacyjnych odbyło się w Muzeum Ślężańskim.
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Wrocławska autorka książek obyczajowych, recenzentka, promotorka literatury polskiej i zagranicznej. Debiutowała w 2010 r. powieścią „Bez przebaczenia”, od tamtej pory ukazało się ponad 20 innych tytułów pisarki, a wśród nich: „Zakład o miłość”, „W szpilkach od Manolo”, „Obrońca nocy”, „Brudny świat”, „Skazani na ból”, „Piętno Midasa”, trylogia lawendowa, trylogia „Łatwopalni” i tetralogia „Zakręty losu”. Agnieszka Lingas-Łoniewska jest ponadto współautorką kilku antologii. W swoich utworach łączy sensację z romansem. Nagrody i wyróżnienia (bez zmian fragment z Wikipedii) • laureatka konkursu (II miejsce) na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle • W 2012 otrzymała „Żelazny Glejt“ Ambasadora Krakowskich Targów Książki • W 2013 jej książka „Łatwopalni“ została wyróżniona w plebiscycie portalu Granice.pl mianem najlepszej książki na Jesień 2013 • W 2016 zajęła II miejsce w Plebiscycie „Gazety Wrocławskiej“ Kobieta Wpływowa Oprócz pisania książek, aktywnie zajmuje się propagowaniem czytelnictwa. Prowadzi w Internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów – platformę służącą promocji rodzimej prozy. W projekcie Pisarka czyta na profilu fejsbukowym o tej samej nazwie promuje literaturę polską i zagraniczną, w tym debiuty, dzieląc się z czytelnikami swoimi literackimi wyborami. Organizuje konkursy z nagrodami książkowymi, zachęca do literackich rozmów. Fanka Within Temptation i miłośniczka zwierząt.