Mikrokosmos – spektakl plenerowy pantomimy

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz Ślężański Ośrodek Kultury zapraszają na Pantomimę dla młodych – spektakl „Mikrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego | 20.08.2023 – Park w Sobótce Górce, ul. Świdnicka 49, g. 17.00 (spektakl plenerowy 5+). Wstęp wolny

Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego oraz Ślężański Ośrodek Kultury zapraszają na Pantomimę dla młodych – spektakl „Mikrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego | 20.08.2023 – Park w Sobótce Górce, ul. Świdnicka 49, g. 17.00 (spektakl plenerowy 5+). Wstęp wolny

▪ Partner wydarzenia: Przedszkole nr 1 w Sobótce Górce

▪ Wydarzenie w ramach Dni Ślęży: https://rcks.pl/wydarzenie/dni-slezy-2023/

  •  Prosimy przynieść z sobą koce lub krzesełka.
  • W przypadku niepogody wydarzenie może zostać odwołane.

 

„Mikrokosmos” prezentowany był na najważniejszych festiwalach teatralnych dla dzieci w Polsce i Europie (m.in.: Festiwal Korczak w Warszawie, Małe Warszawskie Spotkania Teatralne w Warszawie, Festiwal Bez Granic w Cieszynie, Dziecięce Spotkania Teatralne w Gliwicach, Mini, Midi Maxi w Bergen, Gavrosh Festival w Moskwie). Grany był również w ramach programów Teatr Polska, Scena dla Tańca oraz Scena Tańca Studio. Przedstawienie transmitowane było również w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół.

Mikrokosomos miał swoją premierę na scenie w 2011 roku, teraz dostaje nowe życie za sprawą zaadaptowania przedstawienia na Scenę Letnią, czyli teatralnego Ogrodu.

 

Nawet najmniejsi z nas – byli kiedyś jeszcze mniejsi. Nawet najbardziej dorośli… nie byli dorośli. Nawet najbardziej doświadczeni byli niedoświadczeni. Każdy był kiedyś dzieckiem. Są wśród nas zapewne także i tacy, którzy na zawsze chcieliby nim pozostać. Żeby od nowa uczyć się świata, wszystkiego po raz pierwszy dotknąć, poczuć i posmakować. A potem dziwić się, jaki świat jest niezwykły…

Gdyby, chociaż przez chwilę, być znowu małym…

…można byłoby biec przed siebie i gwizdać, skakać przez kałuże, cieszyć się…

nawet gdyby to, co prawdziwe, zmieszało się z wyobraźnią, można byłoby naiwnie wierzyć, że świat może być piękny i bezpieczny. A ja w samym jego środku mogę czuć się wolnym.

Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni.

Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

 

Twórcy:

scenariusz i reżyseria KONRAD DWORAKOWSKI

scenografia i kostiumy MARIA BALCEREK

muzyka PIOTR KLIMEK

Obsada:

MONIKA ROSTECKA

ARTUR BORKOWSKI

AGNIESZKA CHARKOT

IZABELA CZEŚNIEWICZ

AGNIESZKA DZIEWA

ELOY MORENO GALLEGO

PAULINA JÓŹWIN

AGNIESZKA KULIŃSKA

KAROLINA PACZKOWSKA

JAKUB PEWIŃSKI

MARIUSZ SIKORSKI

KRZYSZTOF SZCZEPAŃCZYK