Pilotażowy program stypendiów dla studentów – kandydatów na żołnierzy 2022 r.

2280 ZŁ STYPENDIUM OD WOJSKA DLA STUDENTÓW CYWILNYCH

Pilotażowy program stypendialny skierowany jest do studentów – kandydatów na żołnierzy zawodowych, którzy rozpoczną w roku akademickim 2022/2023 naukę w ramach jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia oraz bezpośrednio po ich ukończeniu będą kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia i po ich ukończeniu w czasie zgodnym
z programem realizowanych studiów uzyskają tytuł magistra (równorzędny).

 

O stypendium w kwocie 2 280 złotych ubiegać mogą się studenci uczelni innych niż wojskowe. Ogólny limit stypendiów dla studentów-kandydatów na żołnierzy zawodowych określono na poziomie 50 osób. Z programu skorzystać będą mogli studenci 16 kierunków, takich jak: elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka, energetyka, lekarsko-dentystyczny, weterynaria, analityka medyczna, fizyka, optoelektronika, teleinformatyka, cybernetyka, cyberbezpieczeństwo, gospodarka przestrzenna, inżynieria geoprzestrzenna, matematyka.

 

Aby uzyskać finansowe wsparcie studenci zainteresowani powołaniem do zawodowej służby wojskowej zdobywający wiedzę i umiejętności na kierunkach wskazanych przez MON mają czas na złożenie wniosku do 31 sierpnia. Wniosek
o przyznanie stypendium składany jest do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Najbliższe w naszym regionie WCR znajduje się we Wrocławiu przy
ul. Gajowickiej 118.

 

Wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium kandydat składa:

  • wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
  • wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego;
  • wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej.

 

Do wniosku dołącza się zaświadczenie o przyjęciu kandydata na naukę (studia) w uczelni wyższej, które powinno zawierać:

- określenie uczelni,

- kierunek studiów,

- termin (rok) rozpoczęcia i zakończenia wynikający z programu studiów,

- rodzaj studiów,

- tytuł uzyskany po ich ukończeniu.

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu stypendialnego wzory wniosków odnajdą na stronach internetowych wojskowych centrów rekrutacji. Osoby zainteresowane przyznaniem stypendium, po złożeniu wniosków zostaną skierowane przez właściwych szefów wojskowych centrów rekrutacji na badania psychologiczne w celu wydania kandydatowi orzeczenia psychologicznego
o istnieniu lub braku przeciwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej
oraz do wojskowej komisji lekarskiej w celu wydania orzeczenia ustalającego kategorię zdolności do zawodowej służby wojskowej.

 

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Minister Obrony Narodowej podpisuje z kandydatem umowę, o której mowa w art. 112 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny, gdzie zobowiązuje się do:

  • ukończenia szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki, po którym zostanie przeniesiona do pasywnej rezerwy;
  • nieodpłatnego uczestniczenia w ćwiczeniach wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy, w wymiarze przewidzianym w umowie;
  • uczestniczenia w zajęciach w Szkole Legii Akademickiej;
  • ukończenia kursu oficerskiego i zdania egzaminu na oficera;
  • złożenia wniosku o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i pozostawanie w tej służbie przez okres określony w umowie nie krótszy niż 5 lat.

W przypadku niespełnienia warunków wskazanych powyżej osoba, która podpisała umowę, musi zwrócić wypłacone stypendium na zasadach określonych w tej umowie.

 

Stypendium, wypłacane przez szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji do 10. dnia każdego miesiąca, będzie mogło być przyznane na czas trwania studiów wyższych.   (to 50% uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową).

Aby utrzymać prawo do stypendium, kandydat będzie musiał dostarczać szefowi CWCR zaświadczenia potwierdzające zaliczenie kolejnych semestrów studiów: do 30 marca albo do 30 września. Jeśli tego nie zrobi w terminie, wypłata stypendium zostanie wstrzymana, a jego wysokość obniżona proporcjonalnie do okresu zwłoki (przyjęto, że jeden dzień stanowi 1/30 części miesięcznego stypendium). Wypłata stypendium będzie zawieszana również m.in. na okres urlopów od zajęć, a także w sytuacji odbywania części studiów poza granicami państwa w ramach wymian międzynarodowych. MON szacuje, że roczny koszt przyznanego stypendium dla jednej osoby wyniesie 27 360 zł.

Szczegóły programu stypendialnego dla studentów znajdują się w decyzji
nr 114/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12.08.2022 r. w sprawie uruchomienia pilotażowego programu stypendiów dla studentów-kandydatów na żołnierzy w 2022 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 261-656-142.