W Sulistrowicach wystartował nowy program Eco Hike do walki ze śmieciami

EcoHike: startuje nowy projekt ekologiczny, który zrewolucjonizuje walkę ze śmieciami

8 września 2022 r. amerykański koncern Global Logic przeprowadził w Sulistrowicach pilotażowe wdrożenie aplikacji mobilnej ECO HIKE, która ma uczynić świat czystszym. Oprócz promocji aplikacji, pracownicy koncernu obiecali pomóc w sprzątaniu Sulistrowic.

Aplikacja EcoHike dostępna jest bezpłatnie na platformy Android i iOS. Jej obsługa jest niezwykle intuicyjna. Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, ale wystartowała właśnie w Sulistrowicach na Dolnym Śląsku. Każdy, kto pobierze aplikację podczas spacerów może oznaczać miejsca, w których zalegają śmieci. Osoby, które chciałby się zaangażować bardziej, mogą skorzystać z przygotowanej mapy i samodzielnie posprzątać oznaczone miejsca. Program przewiduje też możliwość organizacji okolicznościowych eventów np. dla szkół, firm lub jednostek samorządowych.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.globallogic.ecomap&hl=pl&gl=US

Sprzątanie Sulistrowic uprzedziła multimedialna konferencja prasowa o zasięgu ogólnopolskim, która odbyła się w Zagrodzie Jutrzenki 5 w Sulistrowicach. Głos zabrali: Marek Matysiak, AVP, Engineering – GlobalLogic Polska, Tomasz Filipowski, Lead Software Engineer, Ali Al-Saiedi, CSR, People Development, EMEA oraz Alicja Krupa – sołtyska Sulistrowic. Na konferencję zostało zaproszone liczne grono dziennikarzy prasowych i telewizyjnych.

Organizatorzy wydarzenia wyliczają, że tylko w ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę. Spośród łącznej liczby 11,7 mln ton śmieci z gospodarstw domowych odebrano niecałe 86%, a do recyclingu trafiło zaledwie 26,7%.

Podobne rozwiązanie do tej pory Global Logic uruchomił na Ukrainie, gdzie aplikacja doczekała się ponad 7 tys. aktywnych użytkowników. Kolejnym rynkiem, na którym ma pojawić się aplikacja jest Słowacja.

Po zakończeniu konferencji kilkadziesiąt osób z Global Logic posprzątało północną część Sulistrowic. W planie były jeszcze porządki w obrębie Zalewu Sulistrowickiego, gdzie turyści zostawili nam bardzo liczne pamiątki swojej obecności w postaci odpadów. Potężna ulewa z piorunami pokrzyżowała nam jednak plany i nie zdążyliśmy posprzątać zalewu… tylko telewizory kineskopowe, które od lat zalegały w leśnej niecce zostały wyniesione pod kontener z odpadami. Władze Global Logic zadeklarowały nam pomoc podczas wiosennego sprzątania. Skorzystamy z tej pomocy.

Społeczność Sulistrowic od wielu lat aktywne działa na rzecz ochrony środowiska. Funkcjonujące we wsi Stowarzyszenie Sulistrowice regularnie inicjuje działania, zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy na temat zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej. Warto wspomnieć zorganizowany konkurs „Zamieniamy trawniki na warzywniki”, w ramach którego promowano ogrody warzywne uprawiane z poszanowaniem przyrody. Zorganizowaliśmy warsztaty zielarskie, wikliniarskie, pieczemy chleb na zakwasie, robimy przetwory z własnych warzyw i owoców. Zakładamy kompostowniki, żebym mieć w ogrodach urodzajną ziemię. Zakładamy wały permakulturowe, zbieramy deszczówkę, zakładamy łąki kwietne, budujemy domki dla owadów zapylaczy. Wymieniamy się dobrymi praktykami w zakresie profilaktyki zdrowotnej, naturalnego odżywiania i pielęgnacji. Wymieniamy się też ubraniami. Wprowadziliśmy regułę zachowania ciszy w niedzielę i święta oraz w dni powszednie po godzinie 20.00 – żadnego koszenia trawy, używania pił mechanicznych. W sylwestrowy czas alarmujemy o negatywnych skutkach używania petard i sztucznych ogni. Nasza lokalna społeczność od lat przeprowadza wiosenne sprzątanie odpadów, pozostawionych głównie przez turystów. Najwięcej ich zalega wokół zalewu, miejscach postoju przy Przełęczy Sulistrowickiej i okolicy pomnikowego dębu.

Innowacje informatyczne, jak aplikacja Eco Hike, ułatwią nam utrzymanie środowiska naturalnego w należytym stanie, pomogą niwelować negatywne skutki aktywnej turystyki, wzmocnią świadomość ekologiczną odpoczywających na tzw. „łonie natury”.

To jest nasze dziedzictwo przyrodnicze, które chcemy zachować w rozwoju zrównoważonej turystyki i edukacji ekologicznej na terenie Sulistrowic.

Serdecznie dziękujemy Janusz Yano Wawrzała, że namówił Global Logic do rozpoczęcia pilotażowego projektu właśnie u nas – w Sulistrowicach.

 

źródło: https://sulistrowice.sobotka.pl/aplikacja-ecohike/?fbclid=IwAR2IL4Bx8FnA3XIs_46m3JMcakOttTKii90uc_SiJ1OccPWF6-VO7kcbRig